OP Invest
Czyste Powietrze Bochnia | OP Invest | Dako Bochnia
1030
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-1030,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Program Czyste Powietrze - OP Invest

Program „Czyste powietrze” Bochnia

Czyste Powietrze to program istniejący od 2018 roku, oferujący kilka form wsparcia obywateli, którzy zdecydują się na wymianę standardowego pieca grzewczego na jedno z ekologicznych źródeł energii, a także na termomodernizację domów oraz mieszkań. Jedną z takich form jest dotacje do wymiany okien oraz drzwi zewnętrznych. Zastosowanie nowoczesnej stolarki otworowej może znacząco poprawić efektywność energetyczną budynku, a także ograniczyć straty ciepła zimą i zapewnić komfortową temperaturę latem.

Zakres wsparcia rządowego dla programu Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze zakłada możliwość uzyskania dotacji na działania mające na celu kompleksową modernizacje domów. Dzięki temu wiele polskich rodzin, które do tej pory nie miały możliwości ani funduszy na zmianę przestarzałych instalacji ma szanse uzyskać sporą pomoc. Obszary podlegające rządowemu wsparciu to:

 • dofinansowanie wymiany okien, drzwi zewnętrznych oraz balkonowych, a także bram garażowych na modele bardziej energooszczędne,
 • prace dociepleniowe zarówno na przegrodach zewnętrznych jak i wewnętrznych,
 • montaż wentylacji mechanicznej wyposażonej w odzysk ciepła,
 • montaż oraz modernizacja instalacji ogrzewania w domach jednorodzinnych,
 • montaż oraz modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej,
 • zakup oraz montaż nowoczesnych i zaawansowanych urządzeń grzewczych oraz instalacji, takich jak kotły, pompy ciepła itp.,
 • zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej oraz kolektorów słonecznych.
Dofinansowanie wymiany okien Bochnia
Program Czyste Powietrze Bochnia

Program Czyste Powietrze umożliwia inwestorowi wybór jednej z trzech opcji na poziomie podstawowym oraz jednej z dwóch opcji podwyższonego poziomu dofinansowania. Każda z nich różni się rodzajem działań podejmowanych w ramach wsparcia, a także ostateczną kwotą dofinansowania.

Warto również dodać, że w styczniu 2022 roku wprowadzono trzecią część programu Czyste Powietrze, która została stworzona dla nowej grupy beneficjentów wykazujących najniższe dochody. Należą do niej osoby, których miesięczne dochody w przeliczeniu na jednego członka rodziny nie przekraczają:

 • 900 zł – w przypadku gospodarstw wieloosobowych,
 • 1260 zł – w przypadku gospodarstw jednoosobowych.

Na najwyższe z możliwych dofinansowań termomodernizacji budynków jednorodzinnych mogą liczyć również osoby mające prawo do otrzymywania zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Kwota dofinansowania w tym przypadku może wynieść nawet do 90 proc. wszystkich poniesionych kosztów.

Program czyste powietrze

Dowiedz się, na jaką maksymalną dotację możesz liczyć w zależności od dochodów!

Program czyste powietrze - dofinansowanie na 2023 rokKoszty termomodernizacji: ocieplenie przegród, wymiana okien, drzwi i bram garażowych nie mają limitu kwotowego i są dofinansowane w określonym % do poniesionych kosztów netto.

Kilka przykładowych opcji programu Czyste Powietrze

OPCJA 1

Dofinansowanie w tej opcji dotyczyć będzie demontażu nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła na paliwo stałe, a następnie zakup oraz montaż:

 • pompy ciepła,
 • mikroinstalacji fotowoltaicznej,
 • ocieplenia przegród budowlanych, okien, bram garażowych oraz drzwi zewnętrznych,
 • wentylacji mechanicznej wyposażonej w odzysk ciepła.

OPCJA 2

W ramach tej opcji dofinansowaniu z programu Czyste Powietrze będzie podlegać zakup i montaż następujących elementów:

 • kotłownia gazowa,
 • mikroinstalacja fotowoltaiczna,
 • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła,
 • ocieplenie przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych.

OPCJA 3

W kolejnej z opcji dofinansowanie nie będzie obejmowało wymiany źródła ciepła na nowe, a jedynie zakup i montaż:

 • wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych oraz bram garażowych.

Kilka przykładów opcji w rozszerzonej wersji programu Czyste Powietrze Bochnia

OPCJA 1

Dofinansowanie w pierwszej z opcji rozszerzonych będzie dotyczyło następujących czynności i elementów:

 • demontaż nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła,
 • zakup oraz montaż źródła ciepła do celów grzewczych oraz podgrzewania wody użytkowej,
 • zakup i montaż kotłowni gazowej i mikroinstalacji fotowoltaicznej,
 • zakup oraz montaż wentylacji mechanicznej wyposażonej w odzysk ciepła,
 • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, stolarki okienne, drzwi zewnętrznych oraz bram garażowych.

OPCJA 2

W tym przypadku dofinansowanie nie obejmuje wymiany źródła ciepła na nowe, lecz następujące czynności:

 • zakup oraz montaż wentylacji mechanicznej wyposażonej w odzysk ciepła,
 • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, bram garażowych.
Wniosek o dofinansowanie - program

Dlaczego warto złożyć wniosek o dofinansowanie?

Głównym celem powołania do życia programu Czyste Powietrze Bochnia jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Inwestorzy, którzy zdecydują się na termoModernizację swoich domów przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska naturalnego, ale i do poprawy życia i zdrowia wszystkich Polaków. Warto także dodać, że wsparcie rządowe obejmuje również różnego rodzaju prace termomodernizacyjne, a wiec działania mające uszczelnić oraz ocieplić budynek.

W wyniku takiego działania zmniejsza się ilość energii potrzebnej do ogrzania nieruchomości, co w prosty sposób przekłada się na spore oszczędności dla gospodarstwa domowego. Ważne jest również to, że z dofinansowania może skorzystać praktycznie każdy właściciel oraz współwłaściciel domu jednorodzinnego. Miejscem, w którym można złożyć wszelkie niezbędne wnioski i dokumenty jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytucja ta swoim działaniem obejmuje teren danego województwa, w którym mieści się budynek wpisany we wniosku. Wszystkie niezbędne dokumenty składa się droga elektroniczną poprzez specjalnie dedykowana do tego zadania podstronę internetową. Można to także zrobić za pośrednictwem portalu gov.pl.

Poziom dofinansowania w Programie Czyste Powietrze

Należy pamiętać, że poziom dofinansowania w programie zależny jest od wyboru jednej z trzech dostępnych opcji podstawowych lub jednej z dwóch opcji o podwyższonym dofinansowaniu. Mówiąc o formie podstawowej dofinansowania inwestor może wybrać kolejno kwoty maksymalne dotacji w wysokości: 30 000 złotych, 25 000 złotych lub 10 000 złotych.

W przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania wybór opcji pierwszej to dotacja w maksymalnej kwocie 37 000 złotych, zaś w opcji drugiej to 15 000 złotych. Z kolei nowa grupa dofinansowania , która wprowadzona została na początku 2022 roku może liczyć na dofinansowanie w kwocie aż 69 000 złotych, o ile przedstawi dokumentację potwierdzającą osiąganie najniższych dochodów. Od tego roku dozwolone jest także łączenie dotacji z programu Czyste Powietrze Bochnia z innymi inicjatywami gminnymi, takimi jak chociażby program Stop Smog.

Program "Czyste powietrze" - lista aktulnych dotacji

Montaż parapetu wewnętrznego przez firmę OP Invest

Instrukcja wypełniania wniosku

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to miejsce gdzie, wnioskodawca tworzy swoje indywidualne konto w Portalu Beneficjenta.

Aby prawidłowo wypełnić wniosek o dofinansowanie wymiany okien w ramach programu Czyste Powietrze Bochnia należy utworzyć indywidualne konto na Portalu Beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Po wypełnieniu odpowiedniego formularza i przesłaniu go drogą elektroniczną osoba starająca się o dofinansowanie powinna wydrukować wniosek i przesłać go wraz z załącznikami i własnoręcznym podpisem do odpowiedniego WFOŚiGW. Z kolei w przypadku składania wniosku przez portal gov.pl należy jedynie potwierdzić jego autentyczność podpisem elektronicznym.

Które z naszych produktów spełniają wymogi programu Czyste Powietrze?

Jednym z głównych działań przy termomodernizacji budynku jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, na modele zapewniające możliwie jak najniższe straty ciepła. Należy przy tym dodać, że z dniem 1 stycznia 2021 zostały wprowadzone zmiany w zakresie wymaganych wartości współczynnika przenikania ciepła U dla stolarki takiej jak okna, drzwi balkonowe, drzwi zewnętrze oraz bramy garażowe. Zmiana ta wynika z rozporządzenia wydanego przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Aktualnie obowiązujące wartości współczynnik U (max) [W/m2K] nie może być większa od:

 • U (max) ≤ 0,9 [W/m2K] dla okien, drzwi balkonowych oraz powierzchni przezroczystych nieotwieranych w pomieszczeniach ogrzewanych, o temperaturze wyższej niż 16°C
 • U (max) ≤ 1,3 [W/m²K] dla drzwi zewnętrznych i segmentowych bram garażowych.

Powyższe wartości oznaczają, że tylko stolarka, która charakteryzuje się takimi współczynnikami jest w stanie spełnić wymagania narzucone przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Decydując się na termomodernizację budynku warto wybierać produkty charakteryzujące się nie tylko takimi właściwościami, ale i najwyższą jakością wykonania i ciekawym designem. W ofercie firmy OP Invest znajdą Państwo szeroki wybór stolarki, zarówno PCV, jak i drewnianej oraz aluminiowej, która spełnia wszelkie wymogi energooszczędności i najwyższe standardy designu.

Kontakt

Szukasz solidnego sklepu z oknami, roletami, drzwiami lub bramami w Bochni?
Zapraszamy do kontaktu!

☎ 723 600 100

Firma

Okna OP Invest
NIP: 8681971707
REGON: 380952269

Adres

Okna OP Invest
ul. Brzeska 47A
32-700 Bochnia