OP Invest
Ciepły i szczelny montaż okien — czym różnią się te rozwiązania? - OP Invest
1753
post-template-default,single,single-post,postid-1753,single-format-standard,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Ciepły montaż okien czy warto\/

Ciepły i szczelny montaż okien — czym różnią się te rozwiązania?

Produkowana obecnie stolarka budowlana cechuje się wysokimi walorami termoizolacyjnymi, jednak pełne ich wykorzystanie wymaga zastosowania odpowiednich technik instalacyjnych. Jedną z nich jest tzw. ciepły montaż okien. Co oznacza w praktyce to pojęcie? I czym różni się od montażu szczelnego i tradycyjnego?

Ciepły montaż okien a tradycyjne sposoby ich instalacji — czym się różnią?

Tradycyjny montaż okna zakłada użycie jednej warstwy izolacyjnej — pianki. Pozwala to uzyskać całkowitą stabilność stolarki w ościeży, jednak nie zapewnia wystarczającej ochrony przed utratą energii. Ciepły montaż okna pozwala osiągnąć znacznie lepsze rezultaty w tym ostatnim obszarze (m.in. poprzez eliminację mostków termicznych). W jego wypadku stosowana jest izolacja trójwarstwowa. W jej skład wchodzi — oprócz wspomnianej pianki — taśma paroprzepuszczalna (z zewnątrz) i taśma paroszczelna (od wewnątrz).

Ciepły montaż okna — jak zwiększyć energooszczędność?

Jeszcze lepsze efekty może dać ciepły montaż okna z zastosowaniem podwaliny termicznej (np. pasywnego parapetu) – stolarka nie styka się wówczas bezpośrednio z murem, przez co ograniczony zostaje obszar, w którym mogą występować mostki termiczne. Na podobne rezultaty mogą liczyć osoby, które zdecydują się na montaż okien w warstwie ocieplenia (wymaga to jednak zastosowania specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych, tzw. konsoli, czyli dodatkowych rusztowań).

Czym jest szczelny montaż okien?

Niekiedy można spotkać się również z pojęciem szczelnego montażu okien. Bywa ono zazwyczaj używane jako synonim montażu ciepłego. Niekiedy jednak fachowiec, który o nim mówi, może mieć na myśli również tradycyjną instalację stolarki (z użyciem samej tylko pianki), wykonaną na tyle starannie, że nie dochodzi do przedmuchów powietrza oraz przenikania wilgoci. Warto pamiętać, że tak rozumiany szczelny montaż okien nie da efektów porównywalnych z montażem ciepłym.

Cieply a szcelny montaz okien

Ciepły montaż okien — czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Ciepły montaż okien stał się obecnie swoistym standardem. Szczególnie polecany jest jego wariant zakładający wysunięcie stolarki poza obręb muru i jej instalację w warstwie ocieplenia. Wśród korzyści, wynikających z tego rozwiązania, wymienia się między innymi:

  • wysoki poziom izolacji termicznej i akustycznej;
  • ochronę wnętrza domu przed przenikaniem wilgoci i przedmuchami powietrza;
  • trwałość zamontowanej w ten sposób stolarki (jest ona w mniejszym stopniu narażona na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne).

Warto jednak pamiętać, że ciepły montaż okien wymaga wysokiej precyzji, dlatego też zadanie to należy powierzyć doświadczonej ekipie.

Poszukujesz  firmy zajmującej się montażem okien?
Skontaktuj się z nami już dziś!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz