OP Invest
Regulacja okien PCV, plastikowych krok po kroku - Poradnik
795
post-template-default,single,single-post,postid-795,single-format-standard,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Samodzielna regulacja okien PCV – krok po kroku

Okna, tak jak każdy element wyposażenia budynku zużywa się w czasie, zarówno w wyniku oddziaływania warunków atmosferycznych takich jak temperatura, promieniowanie UV i wilgoć jak i standardowego użytkowania polegającego na ich otwieraniu, uchylaniu i zamykaniu. Duże okna mają dodatkowo tendencję do delikatnego opadania w pierwszych miesiącach od montażu. Rozwiązaniami, które pozwalają na zwiększenie żywotności stolarki okiennej są zatem odpowiednia regulacja okien oraz konserwacja ich okuć. Dowiedz się jak samodzielnie wyregulować okna PCV.

Jak często przeprowadzać regulacje okien?

Regulacja okien powinna być przeprowadzana sezonowo, nawet w przypadku braku wystąpienia jakichkolwiek problemów z ich użytkowaniem. Najlepszy czas na tego typu zabiegi to początek lata oraz jesień. Systematycznie wykonywana regulacja okien plastikowych nie tylko zapobiegnie ich opadaniu, ale umożliwi kontrolowanie ilości powietrza przedostającego się do wnętrza i zwiększenie ich szczelności.

W przypadku, gdy nie regulujemy okien sezonowo czynność te należy przeprowadzić w chwili, kiedy zauważymy, że okna są zdecydowanie mniej szczelne niż wcześniej. Zignorowanie jakichkolwiek problemów ze stolarką okienną może doprowadzić także do ich całkowitego rozszczelnienia lub sytuacji, w której nie uda nam się nawet otworzyć okna.

Jak zwiększyć albo zmniejszyć siłę docisku skrzydła okiennego?

Elementami, które odpowiadają za siłę docisku skrzydła okiennego są jego okucia umieszczone w dolnym zawiasie. Aby zwiększyć lub zmniejszyć tę siłę należy zatem wyregulować właśnie okucia. Jeśli naszym celem jest uszczelnienie okna, należy przesunąć rolki ryglujące bliżej uszczelek, a następnie sprawdzić, czy skrzydło otwiera i zamyka się swobodnie. Należy przy tym pamiętać, że docisk skrzydła może spowodować, że klamka będzie pracować ciężej, jednak jest to całkiem normalne zjawisko. Z kolei, jeśli chcemy poprawić wentylację pomieszczenia musimy delikatnie odsunąć rolki ryglujące od uszczelek.

Okna Bochnia - regulacja oknien PCVŹródło: dako.eu

Regulacja siły docisku okna to czynność nieskomplikowana, którą śmiało można wykonywać samodzielnie. Jeżeli jednak brakuje nam zdolności technicznych i nie jesteśmy do końca przekonani, czy jest to zadanie, z którym damy sobie radę, podczas zakupu lub już montażu okna, możemy poprosić o pomoc specjalistów, którzy zademonstrują, jak prawidłowo proces ten powinien wyglądać i pokażą kolejne kroki.

Regulacja okien plastikowych i zmiana siły docisku - Okna BochniaŹródło: dako.eu

Jak wyregulować wysokość skrzydeł okiennych?

Przy regulacji wysokości położenia skrzydeł okiennych pierwszym krokiem jest zamknięcie okna. Tylko w takiej pozycji jest to możliwe. Następnie należy usunąć osłonkę zawiasu i dokręcić widoczna od góry śrubkę przy pomocy klucza imbusowego. W ten sposób uniesiemy skrzydło okienne. Kolejny krok to upewnienie się, czy okno swobodnie się zamyka i otwiera. Jeśli nie, to należy delikatnie przekręcić śrubkę w lewo. Gdy ustalimy już wybrana przez nas pozycje skrzydła należy ponownie założyć osłonkę zawiasu.

Warto wspomnieć, że o ile regulacja docisku jest niezwykle prosta, to regulowanie wysokości skrzydeł okiennych wymaga pewnej wiedzy i wyczucia. Zatem jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, w tym przypadku lepiej zdać się na fachowców.

Konserwacja ruchomych elementów okna

Istotnymi częściami okna, o których nie należy zapominać są zarówno okucia jak i wszelkie uszczelki, które z czasem ulegają zniszczeniu. Warto o tym pamiętać, bowiem nawet systematyczna regulacja okna nie przyniesie rezultatu w przypadku zniszczonych uszczelek i okuć. Elementy te warto więc odpowiednio pielęgnować i konserwować. Okucia i uszczelki warto myć środkami o neutralnym pH minimum dwa razy w roku. Zaleca się również raz do roku naoliwić ruchome części okna, by zapobiec wystąpieniu korozji.

Uszkodzone okucia i uszczelki należy wymieniać regularnie, co jest zdecydowanie tańsze i prostsze niż wymiana całego okna. Należy przy tym pamiętać, by niezwykle dokładnie zmierzyć te elementy. Zamontowanie zbyt małych lub zbyt dużych uszczelek może bowiem okazać się niemożliwe.

Co jeśli regulacja okien nie przyniosła efektów?

W sytuacji gdy wykonana regulacja okien PCV oraz konserwacja i czyszczenie elementów nie przyniosło spodziewanych rezultatów a okna dalej są nieszczelne i trudno się otwierają pozostaje jedynie udać się o pomoc do fachowców. Ocenią oni poprawność regulacji i ustalą źródło problemów. Często specjaliści od razu podejmują się próby poprawienia okna, jednak zdarzają się sytuacje, w których jedynym sensownym rozwiązaniem okazuje się wymiana stolarki okiennej.

Tags:
1 Comment
  • Rafał Janow
    Opublikowano 15:24h, 11 maja Odpowiedz

    Po przeczytaniu artykułu samodzielnie wyregulowałem moje okna PCV. Byłem nieco sceptyczny, ale instrukcje są bardzo jasne i zrozumiałe. Okna już nie opadają, a klamka działa płynnie. Nie było to trudne. Cieszę się, że nie musiałem wynajmować specjalisty. Wielkie dzięki za praktyczne porady. Polecam każdemu!

Dodaj komentarz