OP Invest
Ekspozycja okien - Jak najlepiej rozmieścić okna w domu? - OP Invest
1217
post-template-default,single,single-post,postid-1217,single-format-standard,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Ekspozycja okien

Ekspozycja okien – Jak najlepiej rozmieścić okna w domu?

Nie każdy, kto stoi przed budową własnego domu wie, że wybór stolarki okiennej dotyczy nie tylko doboru odpowiedniego materiału, parametrów oraz estetyki tego elementu budynku. Odpowiednie rozmieszczenie okien może mieć bowiem ogromny wpływ na komfort domowników oraz kilka istotnych aspektów związanych z eksploatacją budynku. Z tego powodu już na etapie projektowania domu warto dobrze zastanowić się, w jakich kierunkach powinny być zwrócone okna, tak by przyniosło to jak najwięcej korzyści, a poziom wpadającego przez nie światła był dostosowany do konkretnych, zaplanowanych pomieszczeń.

Na co dokładnie wpływa ekspozycja okien?

Ekspozycja okna, czyli kierunek świata, na który będzie ono skierowane, ma ogromny wpływ na poziom doświetlenia danego pomieszczenia. Oznacza to, że przesądza ona o tym, w jakich godzinach i o jakiej porze dnia do pokoju będzie wpadało najwięcej światła, dodatkowo naturalnie dogrzewając pomieszczenie. Tym samym wybór kierunków świata może wpływać pozytywnie na bilans energetyczny domu lub całkowicie odwrotnie, powodować nadmierne nagrzewanie się wnętrz w sezonie letnim.

Ekspozycja okien na etapie projektowania domu

Stając się posiadaczami gotowego domu lub mieszkania, nie będziemy mieli szans na własnoręczne rozmieszczenie stolarki okiennej. Całkowicie inaczej wygląda to w przypadku zakupu pustej działki, gdzie na etapie projektowania budynku jesteśmy w stanie idealnie dopasować każde wnętrze oraz poziom jego nasłonecznienia, by podnieść swój komfort życia i sprawić, że zaoszczędzimy na rachunkach za energię elektryczną oraz ogrzewanie. Zatem, jak wygląda poziom doświetlenia pokoju, biorąc pod uwagę każdą ze stron świata?

1. Okna południowe – dobre naświetlenie pomieszczenia

Najlepsze doświetlenie wnętrza zapewniają okna skierowane na południe. Jest to korzystne szczególnie zimą, gdy światło padające na szyby ogrzewa pokój, poprawiając bilans energetyczny domu. Dodatkowo większa ilość światła pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Nic więc dziwnego, że domy energooszczędne projektowane są tak, by duże przeszklenia znajdowały się właśnie po stronie południowej.

Decydując się na rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń po stronie południowej, warto umieścić tam salon oraz pokój dziecięcy. W ten sposób będziemy w stanie zapewnić dziecku stały dostęp naturalnego światła, które jest dla niego i jego wzroku zdecydowanie lepsze, niż sztuczna żarówka. Ekspozycja południowa nie sprawdzi się za to w kuchni, szczególnie tej małej. W pomieszczeniu takim stałe panuje wysoka temperatura związana z używaniem kuchenki oraz piekarnika. Dodatkowa ekspozycja cieplna może sprawić, że gotowanie latem będzie najzwyczajniej nieznośne.

Okna na południe

2. Okna północne – wyrównany poziom naświetlenia

Pokoje posiadające okna skierowane na północ charakteryzują się zdecydowanie niższym poziomem nasłonecznienia, niż w przypadku okien zachodnich i południowych, jednak poziom ten jest podobny przez cały dzień.

Jest to kierunek świata, który idealnie sprawdzi się w przypadku sypialni, ponieważ pomieszczenie nie będzie się nagrzewać, a poranne słońce nie obudzi nas już o 4 nad ranem. W sypialni takiej łatwo jest również o zaciemnienie wnętrza na drzemkę w ciągu dnia. Dobrym pomysłem jest również gabinet z oknami skierowanymi na północ. W takim przypadku równomierne nasłonecznienie usprawni pracę przy komputerze oraz dokumentach, a brak silnych promieni słonecznych nie sprawi, że monitor urządzenia będzie odbijał całe tło pomieszczenia, rozpraszając nas. Co więcej, ten rodzaj ekspozycji sprawdzi się również w toalecie, łazience oraz kuchni.

3. Okna wschodnie – dużo porannego światła

Okna skierowane na wschód charakteryzują się sporym nasłonecznieniem w godzinach porannych oraz zdecydowanie większym zaciemnieniem w dalszych porach dnia. Warto przy tym dodać, że światło rankiem nie będzie jednak tak intensywne, jak w przypadku okien południowych, a pomieszczenie będzie nagrzewało się znacznie mniej.

Z tego powodu ekspozycja wschodnia wydaje się być idealna w przypadku kuchni, gdzie intensywne gotowanie odbywa się zazwyczaj po południu. W tym czasie słońce zdąży skierować się w inną stronę, a doświetlenie pomieszczenia będzie mniejsze. Z kolei rano, gdy słońce wpada przez szyby, będziemy mogli zjeść śniadanie w przyjemnym otoczeniu, które rozbudzi nas i da nam energię na cały dzień. Złym pomysłem będzie z kolei umieszczenie sypialni w takim miejscu, ponieważ będzie to wiązało się z dodatkowym wydatkiem w postaci dobrych, zaciemniających rolet.

4. Okna zachodnie – wieczorne nasłonecznienie

Ten kierunek ekspozycji na światło jest zdecydowanie najbardziej problematyczny. Dzieje się tak, ponieważ silne nasłonecznienie letnimi wieczorami sprawia, że pomieszczenia posiadające okna skierowane w tę stronę nagrzewają się i sprawiają pewnego rodzaju dyskomfort osobom tam przebywającym.

Bez wątpienia powinniśmy unikać projektowania sypialni, gabinetu, pokoju dziecięcego oraz kuchni z oknami wychodzącymi na zachód. Zbyt nagrzane pomieszczenie po południu nie pozwoli nam zaznać odpowiedniego wypoczynku nocnego, a praca w takich warunkach będzie zdecydowanie mniej efektywna. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozmieszczenie w tym miejscu rzadziej uczęszczanych pomieszczeń, łazienki czy składzików.

Ekspozycja okien to niezwykle istotny aspekt, który może sprawić, że nasze życie codzienne będzie komfortowe i praktyczne lub stanie się uciążliwe i frustrujące. Odpowiednio dostosowany poziom nasłonecznienia do każdego z typów pomieszczeń nie tylko pozwoli nam poczynić oszczędności w domowych budżecie, ale sprawi, że będziemy wyspani, wypoczęci i zadowoleni, a nasz dom stanie się prawdziwym azylem.

Masz wątpliwości względem usytowania okien w swoim domu? Skontaktuj się ze specjalistami z Op Invest, którzy doradzą Ci w jaki sposób wybrać i rozmieścić okna w Twoim domu!

Okna Bochnia – ☎ 723 600 100

1 Comment
  • Mirek
    Opublikowano 12:58h, 16 stycznia Odpowiedz

    Przeczytałem ten wpis i zastanawiam się, czy istnieją jakieś konkretne wytyczne lub narzędzia do oceny optymalnej ekspozycji okien w zależności od klimatu? Mam na myśli, czy w różnych strefach klimatycznych powinniśmy inaczej podchodzić do rozmieszczania okien, szczególnie biorąc pod uwagę ekstremalne temperatury latem czy zimą? Będę wdzięczny za odpowiedź 😀

Dodaj komentarz