Co to jest mostek termiczny — gdzie występuje i jak zapobiec jego powstawaniu?
Każdy właściciel domu chciałby zapewne, by eksploatacja jego budynku wiązała się z jak najniższymi kosztami. Jedną z przeszkód w realizacji tego celu mogą być mostki termiczne. Co kryje się pod tym pojęciem? I jakie są praktyczne metody eliminacji wspomnianego zjawiska?
Co to jest mostek termiczny?
Mostek termiczny to miejsce w przegrodach zewnętrznych budynku, charakteryzujące się zwiększoną przenikalnością cieplną. Jego obecność powoduje wychładzanie wnętrza, podnosząc tym samym koszty ogrzewania. Występowanie mostków termicznych może mieć również znacznie poważniejsze konsekwencje — w wielu wypadkach prowadzi ono do uszkodzenia konstrukcji domu.
Jakie rodzaje mostków termicznych można wyróżnić?
Specjaliści dzielą zwykle mostki termiczne na liniowe i punktowe. Pierwsze z nich powstają m.in. tam, gdzie łączą się różne elementy konstrukcyjne budynku. Ich obecność może być również rezultatem błędów ekipy, która zajmowała się ocieplaniem domu (na przykład nieprawidłowego ułożenia warstw materiału izolacyjnego). Mostki termiczne punktowe można z kolei znaleźć w miejscach mocowania do elewacji różnych elementów zewnętrznych (stalowych balustrad, wsporników anten).
Co do zasady ich występowanie niesie mniej problemów, jednak nie powinno być bagatelizowane. Czasami wyróżnia się również mostki termiczne konstrukcyjne (powstające w miejscu styku materiałów o różnym przewodnictwie cieplnym, np. cegły i betonu) i geometryczne (pojawiające się zwykle w narożach budynku).
Dlaczego należy redukować mostki termiczne?
Występowanie mostków termicznych jest zjawiskiem ze wszech miar negatywnym. Powoduje ono:
- Utratę ciepła. Co oczywiste, efektem tego jest wzrost kosztów ogrzewania budynku.
- Zawilgocenie ścian. W miejscu, w którym znajduje się mostek termiczny, może dochodzić do skraplania się pary wodnej (jest to efekt różnicy temperatur). To z kolei często prowadzi do pojawienia się groźnych dla zdrowia ludzi pleśni i grzybów.
Dodajmy, że wspomniana różnica temperatur może również powodować pęknięcia, osłabiające konstrukcję budynku.
Jak uniknąć powstawania mostków termicznych?
Całkowita eliminacja mostków termicznych nie jest w praktyce możliwa, należy jednak podjąć działania w celu ograniczenia ich występowania. Warto na przykład:
- zachować należytą staranność podczas ocieplania budynku, w szczególności — używać zgodnych ze sztuką budowlaną metod układania warstw izolacji;
- stosować odpowiednie techniki instalacji stolarki otworowej (zalecany jest tzw. ciepły montaż);
- dokładnie izolować te obszary, w których najczęściej pojawiają się mostki termiczne (mowa tu np. o nadprożach, ościeżach, wieńcach, a przede wszystkim — balkonach).
Należy również używać odpowiednich metod łączenia metalowych elementów konstrukcyjnych z elewacją.
Zapobieganie mostkom termicznym — jaki projekt domu wybrać?
O eliminacji mostków termicznych można też pomyśleć na etapie projektowania domu. Specjaliści zalecają, by rozważyć:
- rezygnację z balkonów;
- redukcję ilości połączeń konstrukcyjnych.
Warto również wybierać projekty o prostych bryłach — dzięki temu można zmniejszyć ilość mostków termicznych, występujących w narożach.
Brak komentarzy