System Smart Home — Jak włączyć do niego okna?
Coraz więcej osób decyduje się na instalację w domu systemu Smart Home. Co kryje się pod tą nazwą? I w jaki sposób można włączyć do takiego układu okna?
Czym jest system Smart Home?
Smart Home (w tłumaczeniu na język polski: „inteligentny dom”) najczęściej definiowany jest jako zespół współpracujących ze sobą urządzeń i elementów wyposażenia budynku, podłączonych do jednej sieci informatycznej. Całym takim systemem można sterować z poziomu smartfona (bez konieczności fizycznej obecności w pobliżu), głosowo lub nawet automatycznie (np. w układach, wykorzystujących sztuczną inteligencję).
Do niedawna Smart Home był ciekawostką, na którą pozwolić mogli sobie nieliczni, bardzo majętni właściciele nieruchomości. Obecnie systemy tej klasy stały się bardziej przystępne cenowo, coraz częściej można je więc zobaczyć w domach przeciętnie zarabiających Polaków.
Co można osiągnąć dzięki Smart Home?
Smart Home powinien spodobać się wszystkim tym, którzy chcą na bieżąco kontrolować stan swojej nieruchomości — dzięki niemu, będąc poza miejscem zamieszkania, sprawdzą oni na przykład, co dzieje się na terenie ich posesji, a przy okazji zaplanują wszystko tak, by dom był gotów na ich powrót: po wybraniu odpowiednich opcji wnętrze zostanie posprzątane przez automatyczne odkurzacze, system wywietrzy pokoje, a następnie — jeżeli zajdzie potrzeba — ogrzeje lub schłodzi powietrze do zadanej wcześniej temperatury. Smart Home jest przy tym niezwykle elastyczny i prosty w rozbudowie — łatwo można włączyć do niego nowe elementy. W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się na przykład stosowanie w jego ramach rozwiązań, pozwalających na sterowanie oknami.
Dlaczego warto zintegrować okna ze Smart Home?
Korzyści, związane z włączeniem stolarki do systemu Smart Home, można podzielić na dwie podstawowe grupy:
- Związane z wygodą użytkowania. Układy tego typu pozwalają m.in. zdalnie sterować otwieraniem i zamykaniem okien — świetnie sprawdza się to wówczas, gdy znajdują się one w trudno dostępnym miejscu (np. na dużej wysokości) lub w sytuacji opisanej powyżej (gdy właściciel chce wywietrzyć mieszkanie przed swoim powrotem).
- Związane z bezpieczeństwem. Okna mogą współpracować z systemem alarmowym i informować o pojawieniu się intruza, który próbuje je sforsować. Istnieje również możliwość wyposażenia ich w czujniki, które powstrzymają zamykanie, gdy stwierdzą obecność jakiegokolwiek obiektu w ościeży (chroni to stolarkę przed uszkodzeniem, a domowników i ich zwierzęta — przed potencjalnymi urazami).
Część funkcji Smart Home może przyczynić się też do uzyskania oszczędności (opowiemy o tym w dalszej części artykułu).
Włączenie okien do systemu Smart Home — jak to zrobić?
Włączenie okien do systemu domu inteligentnego wymaga zastosowania specyficznych rozwiązań technicznych. Powinny być one dostosowane do konkretnych potrzeb, na przykład:
- jeżeli właścicielowi nieruchomości zależy jedynie na monitorowaniu położenia okien (m.in. w ramach ochrony przed włamaniem), wystarczy zainstalować odpowiednie czujniki;
- aby możliwe było otwieranie i zamykanie skrzydeł, należy zamontować napęd łańcuchowy lub zespół siłowników.
Konieczne będzie również zastosowanie specjalistycznych rozwiązań informatycznych, które pozwolą na zdalne wykonywanie wspomnianych funkcji.
Zacienianie wnętrza w systemie Smart Home
Nowoczesna stolarka zintegrowana ze Smart Home może być również wykorzystana do sterowania poziomem nasłonecznienia wnętrza. Umożliwiają to:
- okna z szybami z tzw. inteligentnych materiałów (np. szkła fotochromowego);
- żaluzje i rolety, podłączone do systemu domu inteligentnego.
Drugie z wymienionych tu rozwiązań jest obecnie znacznie tańsze, a przez to — częściej stosowane.
Obsługa okna przez Smart Home — czy to się opłaca?
Wspomniana wyżej opcja sterowania zacienieniem pomieszczeń ma nie tylko zwiększyć komfort użytkowania domu — dzięki niej można uzyskać również spore oszczędności. System Smart Home da się bowiem zaprogramować tak, by poprzez regulację stopnia nasłonecznienia pasywnie dogrzewał on wnętrza w zimie i ograniczał temperaturę powietrza (bez użycia klimatyzacji) w czasie letnich upałów. Pozwala to na znaczące ograniczenie ilości zużywanego prądu.
Integracja okna z systemem domu inteligentnego — jakie inne rozwiązania są możliwe?
Wśród innych możliwości, wynikających z włączenia stolarki do systemu Smart Home, często wymienia się:
- automatyczne wyłączanie ogrzewania, kiedy okno zostaje uchylone;
- dopasowywanie poziomu intensywności sztucznego oświetlenia do ilości przepuszczanych przez szyby i żaluzje promieni słonecznych;
- zamykanie okien w określonych sytuacjach (np. po stwierdzeniu obecności intruza w domu).
Oczywiście to jedynie przykłady — spektrum zastosowań systemów domu inteligentnego, zintegrowanych ze stolarką otworową, jest znacznie szersze.
Brak komentarzy