OP Invest
Co zrobić żeby okna nie parowały? - Skraplanie wody na oknach
1241
post-template-default,single,single-post,postid-1241,single-format-standard,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Parowanie szyb

Co zrobić żeby okna nie parowały?

Jednym z najczęściej spotykanych przez nas zjawiskiem z pogranicza fizyki oraz chemii dotyczących powierzchni naszych okien jest kondensacja powierzchniowa pary wodnej. To skomplikowanie brzmiące pojęcie w istocie jest nazwą dla zwykłego parowania okien, luster w łazience czy nawet naszych okularów, gdy przechodzimy z zimnego do ciepłego otoczenia. Zjawisko to nie jest niczym dziwnym, jednak znacząco utrudnia nam funkcjonowanie, a w przypadku okien może prowadzić do zbyt wysokiej wilgotności w domu, a nawet złego samopoczucia mieszkańców budynku. Co zatem zrobić, by okna nie parowały?

Dlaczego okna parują?

Zasada działania zjawiska, jakim jest parowanie okien, polega na tym, że w przypadku temperatury równej lub niższej od tzw. punktu rosy, para wodna w powietrzu zmienia swój stan skupienia na płynny i osiada na różnych powierzchniach. W przypadku okien istotnym aspektem będzie miejsce występowania tej wilgoci.

Wilgoć w mieszkaniu

Jeśli woda będzie osadzać się od strony mieszkania, czyli po wewnętrznej stronie szyby będzie to oznaczać, że przeszklenie osiągnęło temperaturę, w której para wodna zaczyna się skraplać. Warto wtedy sprawdzić poziom wilgotności powietrza, który w przypadku temp. na poziomie 20-22°C powinien wynosić 40-60%. Nie bez znaczenia będą również parametry izolacyjne okien. Tutaj współczynnik przenikania ciepła Uw powinien być mniejszy lub równy 0,9W/(m2∙K). W przypadku, gdy wszystkie te czynnik są odpowiednie, to nie ma powodu do obaw, a parowanie będzie raczej sporadyczne. Z kolei, jeśli okna są niewystarczająco „ciepłe”, należy rozważyć ich wymianę lub podmienienie pakietu szybowego na taki, który będzie charakteryzował się lepszą izolacją. W tym przypadku zapraszamy do naszego sklepu z oknami w Bochni Op Invest. Fachowcy pomogą Państwu w wyborze szczelnej stolarki okiennej i zamontują wybrane okna z dbałością o elementy izolacyjne.

Różnica temperatur

Z kolei woda skraplająca się po zewnętrznej stronie okna jest zazwyczaj wynikiem niższych temperatur szyby zewnętrznej w stosunku do powietrza jej otaczającej. Ma to miejsce głównie późną wiosną i wczesną jesienią jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Co ciekawe takie zjawisko powinno cieszyć każdego inwestora, jest ono, bowiem świadectwem doskonałej izolacji okien i potwierdzeniem, że szyby zewnętrzne nie zabierają ciepła z pomieszczenia.

Nieszczelność okna

Najbardziej problematyczna będzie sytuacja, gdy woda skrapla się pomiędzy szybami. Dzieje się tak, ponieważ takie zjawisko oznacza, że pakiet szybowy rozszczelnił się. Najczęściej jest to spotykane w stosunkowo nowych oknach, kiedy to należy rozważyć jak najszybsze zgłoszenie usterki pakietu i domagać się od sprzedawcy wymiany okien. Oczywiście powolna utrata szczelności pakietu nie jest niczym dziwnym, jednak dobrej jakości okna powinny zachować właściwości izolacyjne przez okres około 10 lat.

okna Bochnia

Sposoby na zaparowane szyby

Jednym z najczęściej powtarzanych sposobów na zapobieganie parowaniu szyb wewnętrznych jest po prostu dbanie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza we wnętrzu. Jeśli będzie on zbyt wysoki (powyżej 60%), należy spróbować obniżyć go do optymalnych wartości poprzez:

  • Regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń, szczególnie tych narażonych na sporą wilgotność (kuchnia czy łazienka). Ciekawym rozwiązaniem będą okna wyposażone w uchył wielostopniowy czy ogranicznik otwarcia okna.
  • Dostosowywanie szczelności okna do aktualnych warunków i potrzeb. W tym przypadku sprawdzą się okucia pozwalające na dobieranie docisku skrzydła do ramy w zależności od pory roku.
  • Stosowanie dobrych osuszaczy powietrza czy też pochłaniaczy wilgoci.

Salon z oknami w Bochni ☎ 723 600 100

Brak komentarzy

Dodaj komentarz