OP Invest
Czym jest ciepły montaż okien? Po co go stosować? - OP Invest
890
post-template-default,single,single-post,postid-890,single-format-standard,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Czym jest ciepły montaż okien? Po co go stosować?

Jednym z najistotniejszych czynników decydującym obecnie o atrakcyjności danego modelu stolarki okiennej są jej parametry termoizolacji. Największą popularnością cieszą się głównie rozwiązania energooszczędne, które wśród większości inwestorów cenione są zarówno za możliwość zapewnienia ciepła we wnętrzu, jak i generowanie oszczędności na energii potrzebnej do ogrzania budynku. Niezwykle istotnym elementem dającym ogromne znaczenie w funkcjonalności okien jest również ich odpowiedni montaż, w ramach którego możemy wyróżnić montaż tradycyjny oraz ciepły. Na czym polega więc montaż ciepły i jakie są jego zalety?

Ciepły montaż - okna Bochnia

Czym jest ciepły montaż?

Odpowiedni montaż stolarki okiennej jest elementem niezwykle istotnym dla zapewnienia efektywnego funkcjonowania jego parametrów termoizolacyjnych. Dawniej niezwykle popularnym sposobem montażu okien był tzw. montaż na pianę, który na szczęście odchodzi już do lamusa, bowiem znacznie zmniejsza właściwości termoizolacyjne stolarki okiennej oraz nie jest polecany do żadnego typu okna. Dużo lepszym rozwiązaniem jest tzw. montaż ciepły, który zapewnia ochronę przed powstawaniem mostków termicznych powodujących straty ciepła. Metodę tę nazywa się czasem warstwową, bowiem jej głównym założeniem jest wykorzystanie trzech warstw izolacji, które wraz z tradycyjną pianką będą tworzyć idealną izolację termiczną i akustyczną. Przy montażu ciepłym stosuje się również dwa rodzaje taśm: paroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej, które dopełniają niezwykłe właściwości tego rodzaju montażu okna i sprawiają, że budynek będzie przyjemnie ciepły i energooszczędny w jednym.

Rodzaje ciepłego montażu

Warstwowy montaż stolarki okiennej może być wykonany na dwa sposoby: w otworze okiennym lub poza nim, w warstwie docieplenia. Czynnikiem, który powinien decydować o doborze odpowiedniego rodzaju montażu, jest typ ścian w budynku oraz grubość warstwy izolacyjnej. Ciepły montaż w otworze polega on na osadzeniu okna w otworze ściennym, a następnie jego mocowaniu z użyciem kotew oraz łączników lub ramy instalacyjnej. Następnie szczelina obwodowa między ościeżnicą a ościeżem wypełnia się wielowarstwowym materiałem izolacyjnym. Ciepły montaż poza otworem w warstwie docieplenia posiada nieco lepsze właściwości termoizolacyjne, jednak jest przy tym droższy. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na materiał, który jest wykorzystywany do tego montażu. Najlepszą opcją są tutaj bloczki wapienno-piaskowe, chociaż można wykorzystywać do tego celu również pustaki lub pustaki ceramiczne. Do tego rodzaju montażu wykorzystuje się również konsole służące do podwieszenia okna w warstwie ocieplenia. Jeśli nie wiemy, jaki rodzaj ciepłego montażu będzie odpowiadał naszemu typowi ścian w budynku warto skontaktować się ze specjalistami z firmy Op Invest – Okna Drzwi Rolety Bramy, którzy doradzą i wybiorą dedykowane naszym potrzebom rozwiązanie. Na stronie https://oknabochnia.pl/okna/ można zobaczyć rodzaje oferowanych przez nich okien z różnych materiałów. Są to wysokiej jakości okna PCV, okna drewniane, jak i okna aluminiowe.

Ciepły montaż okien krok po kroku

Najważniejszym i pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie ościeża. Polega ono na oczyszczeniu go z kurzu i gruzu, a jest to na tyle ważne, ponieważ niedokładne oczyszczenie powierzchni sprawi, że materiały izolacyjne nie będą odpowiednio trzymać się podłoża, przez co nie spełnią swojego zadania. Następnym etapem jest przyklejenie taśmy paroizolacyjnej do zewnętrznej części ramy okiennej oraz taśmy paroszczelnej do wewnętrznej części ościeżnicy. Obie taśmy dokładnie dociskamy do całej długości, a w narożnikach pozostawiamy odpowiednio duże zakłady pozwalające uszczelnić te miejsca. Tak przygotowana rama może zostać umieszczona w otworze okiennym, a następnie zamontowana zgodnie z zaleceniami producenta. Aby okna spełniały swoją rolę termoizolacyjną, warto także zdecydować się na ciepły montaż parapetu. Redukuje on powstawanie mostków termicznych oraz osadzanie się pary wodnej na oknach. Oferta parapetów, które zagwarantują jeszcze lepszą szczelność i izolację okna, dostępna jest na stronie: https://oknabochnia.pl/parapety/, gdzie widnieją zarówno parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Szeroka gama wzorów oraz materiałów sprawi, że każdy znajdzie tutaj funkcjonalny i pasujący stylem parapet.

Zalety ciepłego montażu okien

Najistotniejszą zaletą tego rodzaju montażu jest, oczywiście ochrona przed stratami cieplnymi, które zdarzają się nawet przy najlepszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie oknach. Jedynie odpowiedni montaż pozwala w pełni skorzystać z ich właściwości termoizolacyjnych i energooszczędnych. Kolejną zaletą jest ochrona wnętrza przed wilgocią i pleśnią, dzięki wcześniej wspomnianym taśmom, które tworzą specjalną barierę izolująca okno od niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jedyną wadą tego rodzaju montażu może być jego cena, ponieważ jest on nieco droższy niż zwykły montaż. Koszt ten związany jest zarówno z zakupem dodatkowych elementów, takich jak taśmy, jak i koniecznością montażu przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje i umiejętności.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz