OP Invest
Wymiarowanie okien krok po kroku - Od pomiaru do montażu - OP Invest
1444
post-template-default,single,single-post,postid-1444,single-format-standard,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Wymiarowanie i montowanie okien - Okna Bochnia

Wymiarowanie okien krok po kroku – Od pomiaru do montażu

Zakup stolarki budowlanej powinien być poprzedzony ustaleniem jej wymiarów. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie: jak zmierzyć okna w prawidłowy sposób? W naszym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć. Omówimy też najważniejsze zasady wymiarowania okien, uwzględniając przy tym dwie możliwe sytuacje: zakup stolarki do nowego domu oraz jej wymianę.

Standardowe wymiary okien — co warto o nich wiedzieć?

Standardowe wymiary okien zostały opisane w normie branżowej BN-85/7153-02. Produkty, odpowiadające jej regulacjom, mają dwie podstawowe zalety:

  • są produkowane masowo, ich cena jest więc niezwykle przystępna,
  • wymiarowanie okna tego typu jest banalnie proste.

W praktyce stolarka taka najczęściej zamawiana jest przez dużych deweloperów oraz tych klientów indywidualnych, którym zależy na niskich kosztach. Oczywiście wymiary okien nie muszą odpowiadać branżowym standardom – można je dostosować do naszych konkretnych potrzeb.

Niestandardowe wymiary okien

Konieczność zastosowania niestandardowych wymiarów okien wynika najczęściej z chęci osiągnięcia przez inwestora ciekawego wyglądu budynku. Obecnie bardzo modne jest na przykład stosowanie dużych przeszkleń, nierzadko dających wręcz efekt „szklanej ściany”. Jest to niezwykle widowiskowe, jednak trzeba jasno stwierdzić, że w ślad za tak dużymi wymiarami okien idzie najczęściej wyższy ich koszt i zwiększone zapotrzebowanie domu na energię. Niestandardowe wymiary stolarki rodzą też jeden dodatkowy problem – dokładne wymiarowanie okien staje się niezbędne.

Jak zmierzyć okno? Wymiarowanie okna

Na czym polega wymiarowanie okien?

Wymiarowanie okien oznacza określenie takich ich parametrów, jak:

  • szerokość,
  • wysokość,
  • grubość.

Trzeba też w jego trakcie wziąć pod uwagę ilość skrzydeł danego okna oraz wysokość, na jakiej się ono znajdzie. W przypadku budynków nowych sytuacja jest utrudniona, należy bowiem na dodatek określić proporcje pomiędzy rozmiarem otworu okiennego a wymiarem okien.

Jak zmierzyć okno, by uniknąć błędu?

Trzeba pamiętać, by wymiarowanie okna przeprowadzić w co najmniej trzech punktach (dotyczy to zarówno wysokości, jak i szerokości). Wynika to z faktu, że otwory okienne nie są zazwyczaj idealnie równe w każdej płaszczyźnie. Różnice, jeżeli nie zostaną zauważone, mogą spowodować problemy podczas montażu stolarki. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto sięgnąć więc po usługi specjalistów, którzy wiedzą, jak zmierzyć okno w każdej sytuacji. Przy samodzielnym wymiarowaniu należy natomiast pamiętać, by w wynikach uwzględnić najmniejszą spośród wartości każdego pomiaru i odjąć od niej 1,5 cm. Warto też pozostawić więcej miejsca u dołu (ok. 4 cm), jeżeli planujemy montaż parapetu.

Odpowiednie wymiary okien w domu

Jak przeprowadzić wymiarowanie okien w nowym budynku?

Zazwyczaj osoby, zastanawiające się, jak zmierzyć okna, które zostaną zainstalowane w nowym budynku, zdają sobie sprawę z faktu, że muszą  opisane wyżej zasady nieco skorygować i uwzględnić w swych obliczeniach tzw. luz montażowy. Pod tym fachowym pojęciem kryje się miejsce, przewidziane na uszczelnienie. Trzeba też jednak wiedzieć, że wymiary okien, montowanych w nowym domu, powinny zapewniać możliwość ich pracy. Stolarka kurczy się bowiem i powiększa,  zależnie od temperatury otoczenia. Jeżeli nie damy jej takiej możliwości, doprowadzi to wcześniej czy później do jej deformacji.

Jak zmierzyć okno przed jego wymianą?

Wymiarowanie okien przed wymianą warto zacząć od określenia ich rodzaju – najczęściej wyróżnia się modele:

  • skrzynkowe,
  • zespolone,
  • jednoramowe.

Następnym krokiem jest dokonanie pomiaru wysokości i szerokości otworu okiennego. Wymiarowanie okna powinno uwzględnić też wielkość ościeżnic wymienianej stolarki oraz pozostawić odpowiedni margines na luzy montażowe.

Op Invest - Montaż okien w Bochni

Wymiarowanie okna — jak sprawdzić, czy przeszklenie ma odpowiednią powierzchnię?

Podstawowym zadaniem okna jest dostarczenie do wnętrza odpowiedniej ilości światła dziennego – jeżeli będzie go zbyt mało, źle wpłynie to na nasze samopoczucie. Zbyt duże wymiary okien spowodują natomiast ucieczkę cennego ciepła z naszego domostwa. Polskie prawo budowlane określa przy tym dokładnie, jak zmierzyć okno, by upewnić się, że spełnia ono swą rolę, a przy tym nie powoduje niepotrzebnych strat. Co prawda służący do obliczeń wzór jest dość skomplikowany, jednak możliwe jest przyjęcie uproszczonego założenia: stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8 w przypadku pomieszczeń mieszkalnych i 1:12, gdy mowa o innych wnętrzach.

Jak zmierzyć okna, by dopasować do nich roletę zewnętrzną?

Wymiarowanie okna powinno również uwzględnić wyposażenie, które – wraz ze stolarką otworową – znajdzie się we wnęce okiennej. Oprócz wspomnianego wcześniej parapetu, do najczęściej spotykanych jego elementów należy roleta zewnętrzna. Jak zmierzyć okno, by umożliwić jej montaż? Przede wszystkim pomiaru, zarówno wysokości, jak i szerokości, należy dokonać w trzech różnych miejscach, a za wynik przyjąć najmniejszą wartość każdego z tych parametrów. Jeżeli jednak różnice będą bardzo duże, konieczne może być skucie fragmentu ścianki. Po przeprowadzeniu tych prac należy ponownie dokonać pomiaru w opisany wyżej sposób.

Okna Bochnia – ☎ 723 600 100

Brak komentarzy

Dodaj komentarz