OP Invest
Okna drewniane - renowacja i konserwacja - OP Invest
878
post-template-default,single,single-post,postid-878,single-format-standard,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Okna drewniane Bochnia

Okna drewniane – renowacja i konserwacja

Stolarka okienna to jeden z droższych elementów wyposażenia domu. Stylowe okna drewniane są wyjątkowo piękne, ale i kosztowne, dlatego każdy właściciel dąży do tego, by móc cieszyć się ich pięknem i bezawaryjnością możliwie, jak najdłużej. Oczywiście zdarza się, że stare, zużyte okna trzeba będzie kiedyś wymienić. Czy istnieją sposoby na odnowienie drewnianego okna, by nadać mu pierwotny wygląd?

Bochnia okna

Kiedy wystarczy odnowa okna, a kiedy konieczna jest jego wymiana?

Aby sprawdzić, czy konkretne okno nadaje się do renowacji, czy może konieczna jest już jego wymiana, należy najpierw zbadać stan ramy i skrzydła okiennego. Jeśli drewno uległo już rozpadowi w wyniku wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych lub zostało uszkodzone przez szkodniki, należy dobrze zastanowić się, czy korzystniejsza nie będzie wymiana okna. Jeśli zaś na oknach zauważymy jedynie nieznaczne uszkodzone, a z ram okiennych łuszczy się farba, warto podjąć próby, by przywrócić ich wcześniejszy wygląd.

Jak odnowić okno drewniane krok po kroku

Krok pierwszy – przygotowanie okna

Ze względu na wykorzystanie różnych środków przy renowacji oraz konieczność wykonania zabiegu krok po kroku, warto poradzić się eksperta przy renowacji okien drewnianych. Jeśli mamy wątpliwości względem któregoś z etapu odnawiania okien, należy nawiązać kontakt z Op Invest – Okna Drzwi Rolety Bramy, a doświadczeni fachowcy podpowiedzą nam, w jaki sposób użyć danych środków.  Z uwagi na wykorzystanie przy renowacji różnorodnych detergentów oraz możliwość pylenia, warto zabieg ten przeprowadzać na płasko, na zewnątrz lub w przewiewnym pomieszczeniu. Od skrzydła okiennego należy również odkręcić dodatkowe elementy, takie jak zawiasy, klamka czy rolety. Okucia i szyby zabezpieczamy dokładnie taśmą malarską. Renowacje rozpoczynamy od dokładnego usunięcia starej farby i lakierów. Do tego celu możemy wykorzystać skrobaka, opalarkę elektryczną, szlifierkę kątową lub zmywacz do farb. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że stara powłoka musi być usunięta bardzo dokładnie.

Krok drugi – szlifowanie okna

Kolejnym krokiem na drodze do pięknie odrestaurowanego okna jest szlifowanie, które pomaga wygładzić powierzchnię ramy. Do tego zadania najlepiej przyda się szlifierka oscylacyjna, jednak jeśli nie posiadamy takiego narzędzia, możemy posłużyć się drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie należy dokładnie oczyścić okno z pyłu i je umyć, a gdy powierzchnia wyschnie należy uzupełnić ubytki szpachlą stolarską. Na koniec jeszcze raz szlifujemy i czyścimy drewno.

Krok trzeci – malowanie okna

Ostatnim i najważniejszym etapem renowacji jest malowanie skrzydła i ramy okiennej. W przypadku, gdy wcześniejsze uszkodzenia były nieznaczne, możemy od razu nałożyć warstwę farby. Jednak jeśli w poprzednich etapach usunęliśmy również podkład, musimy najpierw nałożyć jedną warstwę podkładu, by zabezpieczyć i utrwalić farbę. W przypadku surowego drewna należy najpierw nałożyć impregnat, następnie podkład, a na koniec dopiero farbę w wybranym kolorze. Należy również pamiętać, by wybrana przez nas farba była odporna na uszkodzenia oraz nadawała się na zewnątrz pomieszczeń. Do malowania okna drewnianego najlepiej jest użyć pędzla z długim włosiem, który nie powinien zostawiać smug.

Krok czwarty – ponowny montaż okna

Ostatnim etapem jest montaż elementów okna, zdjęcie taśmy malarskiej oraz ponowne zamontowanie stolarki na swoim miejscu.

Konserwacja okien drewnianych

W przypadku okien drewnianych równie ważna dla ich bezawaryjności i wyglądu jest regularna konserwacja. Najlepiej by odbywała się ona dwa razy do roku: przed i po zimie. Na początek należy umyć okna miękką szmatką z wodą i delikatnym detergentem, a następnie natrzeć drewniane elementy specjalnym preparatem konserwującym. Nie należy również zapomnieć o uszczelkach, które warto pokryć talkiem oraz okuciach, które konserwujemy olejem technicznym. Zadbanie o dokładne przeprowadzenie wszystkich tych etapów pozwoli nam cieszyć się ładnymi i bezawaryjnymi oknami przez wyjątkowo długi czas.

Okna Bochnia – okna od sprawdzonego producenta

Jeśli zależy nam na wytrzymałości okien drewnianych, warto zdecydować się na okna od sprawdzonego producenta, którego produkty będą wysokiej jakości i nie będziemy musieli się martwić o sposób ich utrzymania. Sprawdź ofertę okien na stronie okna Bochnia: https://oknabochnia.pl/okna/ – znajdziesz tu zarówno okna drewniane, jak i aluminiowe oraz PCV.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz