OP Invest
Projektowanie domu: jak dobrać i rozmieścić okna? - OP Invest
474
post-template-default,single,single-post,postid-474,single-format-standard,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
salon z oknami Op Invest - Okna Drzwi Rolety Bramy

Projektowanie domu: jak dobrać i rozmieścić okna?

Odpowiednie rozmieszczenie otworów okiennych i dostęp do światła naturalnego to jeden z ważniejszych aspektów projektowania budynku. Jest to na tyle ważne, ponieważ dobrze doświetlone wnętrze będzie nie tylko sprawiać wrażenie większego ale i jest zdecydowanie oszczędniejsze niż ciągłe używanie światła sztucznego do oświetlenia pomieszczeń. Dodatkowo wpływa ono niezwykle pozytywnie na samopoczucie i zdrowie mieszkańców budynku. Jak zatem dobrać i rozmieścić okna w domu, by móc cieszyć się maksymalna ilością światła słonecznego? 

Okna Bochnia OP Invest

 

Rozmieszczenie okien względem padania światła słonecznego

Podstawowa zasada rozmieszczenia okien w budynku to orientacja konkretnych pomieszczeń pod względem stron świata. Należy przy tym pamiętać, że strona południowa jest najlepiej nasłoneczniona, zaś północna najsłabiej. A jak ta zasada wygląda dokładniej?

  • orientacja wschodnia – strona wschodnia budynku nie jest tak bardzo narażona na ostre światło, dlatego dobrze sprawdzi się tu umiejscowienie kuchni. W tego typu pomieszczeniach i tak zazwyczaj panuje wysoka temperatura spowodowana gotowaniem, dlatego nie potrzebne jest nam dodatkowe źródło ciepła. Wschód to również dobra strona na rozmieszczenie sypialni u osób, które wcześnie wstają, bowiem słońce zagląda w okna od tej strony wyjątkowo wcześnie.
  • orientacja zachodnia – jest to strona, która świetnie sprawdzi się w przypadku biblioteki, jadali oraz tarasu. Takie rozmieszczenie tych pomieszczeń pozwoli na dobre doświetlenie ich w godzinach popołudniowych, kiedy to spędzamy w nich najwięcej czasu.
  • orientacja południowa – charakteryzuje się ona największym i najdłuższym poziomem nasłonecznienia, dlatego warto tu umieścić pomieszczenia typu gabinet, salon czy pokój dziecięcy. Pozwoli to nam uzyskać maksymalnie długi czas oświetlenia słonecznego i zaoszczędzić na świetle sztucznym.
  • orientacja północna jest najmniej oświetloną stroną, dlatego warto wykorzystać ja na stworzenie domowej spiżarni lub sypialni dla osób, które lubią długo spać.

Odpowiednia wielkość okien

Dobierając rozmiar okien warto kierować się zarówno rozmieszczeniem pomieszczeń względem światła jak i wielkością terenu wokół domu oraz odległością od sąsiedztwa. Duże przeszklenia w formie drzwi tarasowych nie sprawdzą się w gęstej zabudowie ograniczającej prywatność. Z kolei duża działka i obecność przyrody aż prosi się o takie rozwiązanie.

Wybór szprosów

Końcowy wygląd gotowych już okien można w łatwy sposób odmienić za pomocą szprosów, czyli elementów ozdobnych okna dzielących otwór okna na mniejsze części. Na rynku można spotkać następujące rodzaje szprosów:

  • konstrukcyjne – najstarszy rodzaj szprosów dzielący okno na części. Stanowią one przy tym element konstrukcyjny okna, co oznacza, że w każdą planszę wstawiana jest oddzielna szyba. Jest to zdecydowanie najbardziej imponujące ale i skomplikowane rozwiązanie. Wadą jest na pewno cena i zmniejszenie właściwości izolacyjnych szyb.
  • międzyszybowe – montowane wewnątrz pakietu szybowego, dzięki czemu nie zmniejszają właściwości izolacyjnych szyby. Są przy tym łatwe w czyszczeniu i efektowne.
  • wiedeńskie – podobnie jak w poprzednim przypadku są to szprosy naklejane, jednak z obu stron szyby. Dodatkowo umożliwiają zamontowanie specjalnej listwy imitującej konstrukcyjny podział okna na panele.

Okna na poddaszu

Rozwiązaniem stworzonym dla pomieszczeń znajdujących się na poddaszu są, oczywiście okna dachowe. Przepisy prawa mówią, że na każde 10m2 powierzchni dachu potrzebny jest 1m2 przeszklenia. Należy kierować się również zasadą: im większa powierzchnia pomieszczenia, tym więcej okien. Pozwoli nam to zapewnić odpowiedni dopływ światła słonecznego i dodatkowe źródło ciepła.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz