OP Invest
Rolety zewnętrzne zimą - czy chronią przed chłodem? - OP Invest
1226
post-template-default,single,single-post,postid-1226,single-format-standard,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Rolety zewnętrzne Bochnia

Rolety zewnętrzne zimą – czy chronią przed chłodem?

Jedną z głównych zalet rolet zewnętrznych jest niezaprzeczalnie ochrona przed nadmiernym nagrzaniem się pomieszczeń w okresie letnim. Dzieje się tak, ponieważ blokują one dostęp promieni słonecznych do wnętrza, dzięki czemu jesteśmy w stanie kontrolować temperaturę, jaka ma panować w domu. Pozostaje jednak pytanie, czy rolety typu zewnętrznego sprawdzą się także w okresie zimowym i czy ich zasłanianie wpływa na termoizolację naszego domu oraz ochronę wnętrza przed zimnem?

Wpływ konstrukcji rolety zewnętrznej na właściwości termoizolacyjne domu

Zacznijmy od tego, że rolety zewnętrzne można podzielić na kilka rodzajów, zależnych od sposobu ich montażu. Są to rolety podtynkowe, rolety nadstawne, a także rolety elewacyjne. Rolety podtynkowe montowane są tuż nad otworem okiennym, czyli pod tykiem. Jest to rozwiązanie charakteryzujące się dużą estetyką, ponieważ skrzynka z mechanizmem oraz pancerzem zwiniętej rolety jest całkowicie ukryta pod elewacją. Dodatkowo może ona zostać zaizolowana od strony ściany, co zapobiegnie tworzeniu się mostków termicznych.

Z kolei rolety nadstawne są bardzo często wybierane przez klientów z uwagi na możliwość zamontowania ich w otworze okiennym już istniejącego budynku. Należy przy tym pamiętać, że wysokość nowego okna musi być pomniejszona o wymiary skrzynki rolety. Nie należy zapominać również o tym, że skrzynka ta znajduje się bezpośrednio w otworze okiennym, dlatego musi być dobrze zaizolowana, by nie przepuszczać zimna do wnętrza. Z tego powodu marka DAKO, będąca partnerem OP INVEST, zdecydowała się wprowadzić na rynek specjalną ciepłą skrzynkę EPS. Została ona wykonana z materiałów charakteryzujących się lepszą izolacją termiczną, ograniczającą straty ciepła zimą.

Rolety zewnętrzne Bochnia

Ostatni rodzaj rolet zewnętrznych to modele nadtynkowe. Są to rolety wybierane najczęściej w przypadku już istniejących budynków, w których właściciel nie chce wymieniać stolarki okiennej. Ten model rolet montowany jest bezpośrednio na elewacji lub w istniejącej już wnęce okiennej. Rolety nadtynkowe, tak jak każdy dostępny w ofercie naszego sklepu model, zapewnia optymalną izolację termiczną i akustyczną.

Za tak doskonałą izolację, odpowiada pancerz rolety, czyli jej główna część złożona z połączonych ze sobą lameli. Jest on wykonany z aluminium i wypełniony pianką poliuretanową, która znana jest z doskonałych parametrów termoizolacyjnych. Wśród modeli oferowanych przez firmę DAKO znajdują się pancerze o dwóch wysokościach lameli: 39 oraz 43 milimetry.

Rolety zewnętrzne zimą

Nikogo nie dziwi fakt, że głównym elementem konstrukcyjnym domu, który powoduje straty ciepła w mroźne, zimowe dni są okna. Dzieje się tak nawet mimo faktu, że współczesna stolarka okienna posiada naprawdę dobre parametry chroniące przed zimnem. Aby zapobiegać dużym stratom ciepła oraz oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, warto zatem zadbać o odpowiednią izolację budynku.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zadanie to jest idealne właśnie dla rolet zewnętrznych. Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na założenie rolet, by chronić się przed wysoką temperaturą, promieniami słonecznymi i wzrokiem ciekawskich osób. W istocie rolety zewnętrzne to także doskonały izolator cieplny. Kiedy zasłaniamy roletę w mroźne dni, jesteśmy w stanie utworzyć pewnego rodzaju poduszkę powietrzną pomiędzy nią a szybą okienną. Ogranicza ona przenikanie ciepła z wnętrza domu na zewnątrz. Dodatkowo zasłonięte w ten sposób okno jest chronione przez zimnym wiatrem, który bardzo często jest w stanie znacząco wyziębić każde pomieszczenie w domu. Wszystko to razem sprawia, że posiadanie rolet zewnętrznych minimalizuje straty ciepła oraz pozwala nam zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Podsumowanie

Najistotniejszym i najczęściej wymienianym atutem rolet zewnętrznych jest kontrola dopływu promieni słonecznych do wnętrz oraz większy komfort termiczny domowników. Pozwalają one również zapewnić mieszkańcom budynku prywatność i ochronę, dodatkowo tłumiąc hałasy z zewnątrz. Nie należy zapominać przy tym, że rolety zewnętrzne również dobrze spisują się zimą, kiedy chronią pomieszczenia przed dostępem mroźnego wiatru. Dodatkowo, jeśli wybierzemy model sterowany automatycznie, możemy dowolnie kontrolować otwieranie i zamykanie rolet, tak by wpuszczać promienie słońca ogrzewające pomieszczenie w okolicach południa i zabezpieczać dom przed wieczornym wychłodzeniem. Zawsze należy mieć również na uwadze, że odpowiednie parametry termoizolacyjne będą posiadały jedynie modele wykonane z odpowiednich materiałów, takich jak oferowane przez naszą firmę rolety zewnętrzne firmy DAKO.

Rolety Bochnia – Zapytaj o wycenę!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz