OP Invest
Konserwacja okien PVC - jak robić to prawidłowo? - OP Invest
719
post-template-default,single,single-post,postid-719,single-format-standard,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Konserwacja okien PVC - Okna Bochnia

Konserwacja okien PVC – jak robić to prawidłowo?

Każdy właściciel domu pragnie, aby okna w pomieszczeniu dobrze wyglądały i sprawnie działały przez wiele lat. Aby było to możliwe, ważne jest, aby wybrać okna wysokiej jakości i profesjonalnie je zamontować. Jednak niezależnie od tego, jak dobre okna się zamontuje, to zawsze w wyniku eksploatacji wraz z upływem czasu mogą one ulegać uszkodzeniom. Dlatego tak ważna jest właściwa i systematyczna konserwacja i pielęgnacja okien. Jak robić to w sposób właściwy?

Okna Bochnia

Mycie szyb i ram okiennych

Szyby i ramy okienne wymagają systematycznego czyszczenia. Pamiętać trzeba, że elementy te czyszczone muszą być zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Brak regularnego czyszczenia spowoduje osadzanie się na szybach i ramach kurzu, a to doprowadzić może do powstawania mikroorganizmów. Dodatkowo okna narażone są na negatywne działanie warunków atmosferycznych. W zależności od rodzaju okien, wymagają one różnej pielęgnacji. Więcej o rodzajach okien można znaleźć na stronie https://oknabochnia.pl/okna/, gdzie opisane zostały okna PCV, drewniane oraz aluminiowe. Istotne jest jednak nie tylko samo czyszczenie, ale również to, jakich środków się do tego używa. Stosowanie niewłaściwych preparatów również może doprowadzić do uszkodzenia szyb i ram. Dlatego do czyszczenia i mycia szyb oraz ram okiennych zawsze korzystać powinno się ze środków, które są do tego specjalnie dedykowane.

Usunięcie folii ochronnej

Wiele osób niestety nie wie, kiedy dokładnie z okien zdjęcia powinna być folia ochronna. Część osób robi to za szybko, część zbyt późno. Zdarza się, że niektóre osoby w ogóle nie zdejmują folii ochronnej, sądząc, że to dobre zabezpieczenie. Nic bardziej mylnego. Takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia okien. Dlatego po zakupie okien należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta. W niej znajdują się jasne wytyczne, co do tego, kiedy folia ochronna powinna być zdjęta. Należy tych wytycznych przestrzegać. Najczęściej folia zdejmowana powinna być miesiąc po montażu okien.

Czyszczenie okuć i kontrola uszczelek

Mówiąc o konserwacji okien, nie można zapomnieć o okuciach i uszczelkach. Elementy te również ulegają zużyciu. O okucia i uszczelki dbać należy szczególnie. To właśnie bowiem te elementy odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie okien. Dodatkowo, jeśli zaniedba się te elementy, to okna staną się nieszczelne. Same okucia dokładnie czyszczone powinny być przynajmniej dwa razy do roku. Ważne jest, aby do ich konserwacji stosować delikatne preparaty. Bardzo dobrze sprawdzą się tu preparaty z naturalnym pH. W przypadku zauważenia uszkodzenia okucia bądź uszczelki, elementy te powinny być jak najszybciej wymienione na nowe. Jest to z pewnością znacznie tańsze rozwiązanie niż wymiana całego okna. Pamiętać trzeba, że jeśli wszelkie tego typu uszkodzenia będzie się lekceważyć, to w krótszej lub dłuższej przyszłości może doprowadzić do tego, że okno zacznie ulegać wypaczeniu i pękać. Okna staną się nieszczelne i z domu zacznie uciekać ciepło.

Regulacja okien

Aby okna przez cały czas działały prawidłowo i sprawie, to konieczna jest ich systematyczna regulacja. Zapobiega to ich opadaniu, a tym samym problemom z otwieraniem i zamykaniem okien. Co ważne, pierwsze regulacja okien przeprowadzona powinna być już kilka miesięcy po ich zakupie i montażu. Dotyczy to w szczególności okien dużych z ciężkimi ramami. Takie właśnie okna cechuje duża tendencja do opadania. Systematyczna regulacja wyeliminuje ten problem.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz