OP Invest
Okna szyte na miarę - jak wybrać te odpowiednie? - OP Invest
961
post-template-default,single,single-post,postid-961,single-format-standard,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Okna szyte na miarę – jak wybrać te odpowiednie?

Okna to jeden z tych elementów domu, który zarówno nadaje charakter całej fasadzie budynku, jak i stanowi integralny element wystroju wnętrza. Z tego powodu stolarka okienna powinna być zarówno funkcjonalna, jak i stylistycznie dopasowana do elewacji oraz aranżacji pomieszczeń. Decyzja o wyborze i zakupie nowych okien podyktowana jest zazwyczaj wymianą już istniejącej stolarki okiennej lub budową nowego domu. W pierwszym przypadku nasze decyzje ograniczone są przez bryłę już istniejącego budynku, jednak i w tej sytuacji warto dobrze zastanowić się nad ostatecznym wyborem, by okna spełniały wszelkie wymagania: były praktyczne i odpowiednio komponowały się z wnętrzem domu. W przypadku budowy nowego lokum mamy szansę pełnej swobody w doborze rozmiaru, kształtu oraz usytuowania okna już na etapie projektu. Czym, więc kierować się w trakcie wyboru stolarki okiennej?

Okna drewniane

Wnętrze pełne słońca

Naturalne światło słoneczne ma ogromny wpływ na ludzkie samopoczucie. Potrafi normować dobowy rytm dnia oraz sprawić, że w naszym ciele zaczynają wyzwalać się endorfiny, czyli naturalne hormony szczęścia. Odpowiednie nasłonecznienie pozwala również znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną oraz ogrzewanie. Ilość pożądanego w pomieszczeniu światła zależna jest, oczywiście od jego charakteru. Z tego powodu, projektując nowy dom, warto ustawić pomieszczenia tak, by kuchnia, salon oraz pokoje dziecięce usytuowane były od strony południowej lub południowo-zachodniej. Pozwoli to zaopatrzyć je w największą ilość światła słonecznego w trakcie dnia. Z kolei sypialnia powinna znajdować się od strony północnej lub północno-wschodniej.

Ekologia i mniejsze rachunki

Wybierając okna, nie należy zapominać, że powierzchnie przeszklone wywołują większe straty ciepła niż ściany. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem będą okna energooszczędne, które charakteryzują się niską wartością współczynnika przenikania ciepła (U). Dzięki zastosowaniu tego rodzaju stolarki okiennej mamy możliwość ograniczyć ilość energii zużywanej do ogrzania pomieszczenia, co wpływa zarówno na ekologie, jak i stan naszego portfela. Na odpowiednie parametry termoizolacyjne stolarki okiennej mają również wpływ takie czynniki jak:

  • pakiet szybowy (Jest to rodzaj i liczba zastosowanych szyb. Najpopularniejsze pakiety składają się z trzech szyb, rzadziej spotykane są pakiety dwuszybowe, a nawet czteroszybowe),
  • wyposażenie okna w ciepłą ramkę,
  • odpowiedni rodzaj gazu w przestrzeni między szybami,
  • grubość oraz jakość profilu okiennego,
  • dodatkowe uszczelki i okucia.

Dobór okna do charakteru i aranżacji budynku

Odpowiednio dobrana stolarka okienna jest w stanie podkreślić styl budynku, dodając bryle oryginalnego charakteru. Zamierzony efekt można uzyskać poprzez dobór konkretnego koloru lub materiału, z którego wykonana zostanie rama okienna. Spośród wielu rozwiązań w ostatnim czasie królują duże przeszklenia oraz niekonwencjonalne dodatki i kształty. Rynek stolarki okiennej od jakiegoś czasu zdominowany jest przez najpopularniejszy rodzaj okien, wykonanych z PCV. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem modele z tego materiału charakteryzują się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi i stosunkowo niską ceną. Stojąc przed wyborem stolarki okiennej, warto jednak zainteresować się również innym rodzajem okien: drewnianymi oraz aluminiowymi.

Okna Bochnia

Ponadczasowy styl okien drewnianych

Okna wykonane z drewna cenione są głównie z uwagi na naturalny, trwały i elegancki materiał, z którego są wykonane. Dzięki dużej różnorodności drewna można je dopasowywać do niemalże każdego rodzaju wnętrza. Równie dobrze prezentować się będą w aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych, jak i klasycznych, a także rustykalnych. Podejmując swój wybór, warto rozważyć również okna drewniane wyposażone w szprosy dzielące szybę na kilka mniejszych plansz lub ramy okienne wykończone ozdobnym frezem. W domu w stylu rustykalnym oraz klasycznym ciekawym rozwiązaniem mogą być również okna łukowe. Decydując się na stolarkę okienną firmy DAKO mamy pewność, że okna zostaną dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Elegancki minimalizm okien aluminiowych

Okna wykonane z aluminium w budownictwie jednorodzinnym spotykane są stosunkowo rzadko. Ten rodzaj stolarki okiennej świetnie wpisuje się w styl minimalistyczny, nowoczesny oraz industrialny, przy czym charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz dużymi możliwościami konstrukcyjnymi. Okna z aluminium mogą mieć również ogromne wymiary, dlatego dobrze spisują się jako drzwi tarasowe, a nawet pozwalają na stworzenie całej przeszklonej ściany.

Wybór stolarki okiennej nie jest zadaniem prostym i wymaga chwili refleksji, a także dobrego planowania. W końcu jest to decyzja, która pozostanie z nami przez kilka, a nawet kilkanaście lat mając przy tym, ogromny wpływ na wygląd wnętrza oraz bryły domu. Wsparcie doświadczonego sprzedawcy może okazać się nieocenione podczas dokonywania ostatecznego wyboru.

Uzyskaj pomoc doświadczonego specjalisty – ☎ 723 600 100

Brak komentarzy

Dodaj komentarz