Szczelny montaż okien: Jak odpowiednio przygotować otwory okienne?
Montaż stolarki okiennej to zadanie, które bez wątpienia należy powierzyć wykwalifikowanej ekipie zajmującej się tego typu zleceniami. Tylko w ten sposób mamy pewność, że nasze okna zostaną zamontowane poprawnie i z zachowaniem wszelkich niezbędnych zasad. Nie każdy jednak wie, że o szczelności zamontowanych okien w dużej mierze decyduje odpowiednie przygotowanie otworów okiennych. Co więcej, ten element prac budowlanych należy do obowiązków inwestora, dlatego tak ważne jest dopilnowanie, by otwory przygotowane pod montaż stolarki okiennej zostały wykonane prawidłowo.
Czym jest ustalenie poziomu „zero” i dlaczego jest tak ważne?
Ustalenie poziomu „zero” to jedna z odpowiedzialności inwestora i kierownika budowy oraz kwestia, która powinna zostać ustalona jeszcze przed właściwym montażem okien. Wspomniany poziom „zero” danego budynku to nic innego, jak docelowy poziom posadzki właściwej. Bez ostatecznego oznaczenia tej kwestii nie będziemy w stanie sprawdzić wypoziomowania otworów pod montaż okien, ponieważ nie będziemy mieli odpowiedniego punktu odniesienia w podłodze. Źle ustalony poziom „zero” może również prowadzić do zbyt wysokiego usytuowania okna, co jest istotne w kuchni i w łazience.
Na czym polega wyrównanie oraz tynkowanie wnęk okiennych?
Jednym z pierwszych etapów przygotowania otworu okiennego do montażu jest dopilnowanie, by wszelkie połączenia wokół wnęk okiennych zostały idealnie wyrównane. Nie należy zapominać o dokładnym otynkowaniu, a następnie zagruntowaniu otworów. Rekomenduje się przy tym, by w zależności od rodzaju planowanego montażu przygotować otwór z opaska minimum 10 cm, licząc od ościeży zewnętrznej strony muru.
Jeśli planujemy montaż okien w warstwie ocieplenia każdy wykonywany otwór powinien być wcześniej uzgodniony z wykonawcą. Jest to o tyle ważne, ponieważ w sklepach znajdziemy różne systemy charakteryzujące się odmiennym sposobem montażu. Warto jest również dopytać, jaki klej i zaprawa będą najlepsze do przygotowania otworów okiennych.
Za jakie inne etapy montażu okien odpowiada inwestor?
Każdy inwestor powinien być świadomy faktu, że montaż okien wymusza na ekipie monterskiej korzystanie z różnych urządzeń elektrycznych. Tym samym konieczne jest zapewnienie jej źródła zasilania w postaci doprowadzonego do inwestycji prądu lub ustawionego na działce agregatu. Nie należy zapominać również o odpowiednim przygotowaniu i uprzątnięciu terenu budowy, co może zapobiec wystąpieniu ewentualnych błędów oraz wypadków przy pracy.
Jakie zadania leżą po stronie firmy dostarczającej stolarkę okienną?
Odpowiednie przygotowanie otworów okiennych to nie jedyne, czego należy dopilnować. W kwestii montażu okien bardzo ważne jest również wcześniejsze zorientowanie się, za jakie zadania odpowiada firma dostarczająca nam okna. Możemy tu wymienić:
- Obmiar z natury, czyli wszelkie pomiary i ustalenia związane z: rodzajem i wysokością podwalin pod balkon, wysokością okien, stron i kierunkiem otwierania okien, oraz zebranie informacji o budynku i jego otoczeniu. Warto jest tu również pamiętać o wykonaniu odpowiedniego protokołu pomiaru podpisanego przez inwestora oraz wykonawcę.
- Dokonanie tzw. „odkrywki” w przypadku wymiany stolarki okiennej. Ma ona na celu sprawdzenie, w jaki sposób zostało zamontowane obecne okno oraz ustalenie, w jaki sposób najlepiej będzie ukryć ramę względem elewacji zewnętrznej.
- Zamówienie odpowiedniej stolarki okiennej zgodnej z pobranymi danymi.
- Szczelny montaż stolarki okiennej na podstawie przygotowanych wcześniej otworów okiennych.
Brak komentarzy